Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/lefkosat/public_html/templates/youmedica/yjsgcore/yjsg_core.php on line 27

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/lefkosat/public_html/templates/youmedica/yjsgcore/yjsg_stylesw.php on line 16

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/lefkosat/public_html/templates/youmedica/yjsgcore/yjsg_core.php on line 242
PGD ve Cinsiyet Seçimi - Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi | Cinsiyet Seçimi
  • Kıbrıs Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi
  • Kıbrıs Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi
  • Kıbrıs Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi
  • Kıbrıs Lefkoşa Tüp Bebek Merkezi

Strict Standards: Declaration of JCacheControllerView::get() should be compatible with JCacheController::get($id, $group = NULL) in /home/lefkosat/public_html/libraries/joomla/cache/controller/view.php on line 0

PGD ve Cinsiyet Se

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezinde PGD embriyodan alınan tek bir hücrenin genetik yönden incelenmesi metoduna dayanmaktadır. Genetik testi yapılan embriyonun sağlıklı olup olmadığı belirlenip anne adayına %100 sağlıklı embriyo transfer edilir.

Genetik tarama işlemi cinsiyeti belirleyen X ve Y kromozomlarının ayrılmasına ve tek gen hastalıklarının belirlenmesine olanak vermektedir. Test sonucunun güvenilirliği birçok anne ve baba adayını PGD tedavisi almaya yönlendirmektedir.

PGD genetik yönden sağlıklı bebeğin belirlenmesinin yanı sıra tüp bebek tedavisi sırasında karşılaşılabilecek bazı olumsuzlukları da en aza indirmektedir. PGD işleminin diğer faydaları şu şekilde özetlenebilir;

-Uygun olgularda tüp bebek uygulamasının başarısını arttırır.

-Gebelik oranını arttırır. 

-Gebeliğin abortus (düşük) ile sonuçlanma riskini azaltır. 

-Gebeliğin tıbbi sonlandırılma gerekliliğini azaltır. 

-Çoğul gebelik oranını azaltır. 

-Tekrarlayan başarısız IVF denemelerinin getirdiği ekonomik ve psikolojik yükleri azaltır.

 PGD tedavisini düşünen anne ve baba adayları önce tüp bebek tedavisine başlar. İşlem süreci tüp bebek tedavisiyle aynıdır. Tek fark transfer günü öncesi yapılan genetik testtir. Anne ve baba adayları PGD işlemiyle yumurta, sperm ve embriyo donasyonu tedavilerini bir arada yürütebilirler.

PGD işlemi süremiz sizin için aşağıda özetlenmiştir;

Tedaviyi düşündüğünüz tarihten 2 ay önce bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

PGD işlemi normal IVF sürecini takiben embriyoların (döllenen yumurtaların) gelişim sürecinde yapılan genetik test ile gerçekleştirilir. Tedavi süresince sizin için uygulanacak işlemler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

1.Anne adayı tedavi sürecine yumurta geliştirici enjeksiyonlar kullanarak başlar. Bu süre içinde anne adayı için ultrason kontrolleri de gereklidir.

a)Bu süreç bulunduğunuz şehirden yürütülmektedir. Merkezimize gelmenizi gerektirmez.

Enjeksiyon kullanım süresi yaklaşık 15 gün devam eder.

 

2.Enjeksiyon süresi bittikten sonra anne adayının yumurta toplama işlemi için baba adayının da sperm örneği vermek için merkezimize gelmesi gerekir.

a)Baba adayının aynı gün merkezimizde bulunmasına gerek yoktur.

b)Anne adayı işlem sonrası isterse aynı gün dönüş yapabilir.

c)Anne adayı isterse yumurta toplama işleminden sonra transfer gününe kadar (5 gün) Kıbrıs’ta konaklayabilir.

 

3.Anne adayı yumurta toplama işleminden 5 gün sonra transfer işlemi için merkezimizde bulunmalıdır. Bu süre içerisinde anne adayına hormon ilacı kullanması da önerilmektedir.

a)Baba adayının aynı gün merkezimizde bulunmasına gerek yoktur.

b)Anne adayı transfer işleminden sonra dönüş yapabilir, Kıbrıs’ta konaklamasına gerek yoktur.

 

4.Transfer işleminden 12 gün sonra anne adayı bulunduğu şehirde kanda gebelik testi yaptırarak sonucu öğrenebilir. Anne, transfer işlemi bittikten sonra bazı hormon ilaçlarını kullanmaya devam eder.

a)Bu süreç bulunduğunuz şehirden yürütülmektedir. Merkezimize gelmenizi gerektirmez.

 

PGD Önerdiğimiz Anne ve Baba Adayları;  

-Cinsiyet seçimi için

-36 yaş ve üzeri yaştaki anne adaylarına

-İki veya daha çok tüp bebek uygulanmasına rağmen gebelik elde edilememiş çiftlere

-Tekrarlayan erken gebelik kayıpları (düşükleri) olan çiftlere (anne sebepli translokasyon ihtimali üzerine)

-Dengeli translokasyon taşıyıcısı çiftlere.

-Ailevi Akdeniz anemisi, Orak Hücre Anemisi, Kistik fibrozis, SMA gibi tanısı mümkün olan bazı tek gen hastalıkları yönünden risk taşıyan eşlere

-Aile bireyleri ile HLA uyumlu embriyonun seçilmesi (doku uyumluluk testi)

-Önceki gebeliklerinden genetik hastalıklı bir çocuk sahibi olan  çiftlere

-Anöploidili (kromozom bozukluğu bulunan) gebelik öyküsü olan annelere

-Gonadal mozaism (İki yada daha çok aynı anormalliğe sahip doğum ürününe rağmen çiftlerin genetik test sonuçlarının normal olması) olgularına

-TESE olguları (şiddetli erkek infertilitesi ile birlikte olan olgular)

-Poor responder'lar (hiperstimulasyon protokolüne yetersiz cevap veren olgular)

-X kromozomuna bağlı geçiş gösteren hastalıklar açısından eğer söz konusu hastalığın direkt genetik tanısı yapılamıyorsa embriyonel seks tayini.

 

-PGD ile tespit edilebilen kromozom bozuklukları:

- Down Sendromu

- Edwards Sendromu

- Patau Sendromu

- Klinefelter Sendromu

- Turner Sendromu

- Diğer tüm kromozom bozuklukları

 

-PGD ile tespit edilebilen tek gen hastalıkları:

- Akdeniz Anemisi (β-talasemi)

- Orak Hücre Anemisi,

- Spinal Musküler Atrofi (SMA)

- Doğumsal İşitme Kaybı- Sağırlık

- Kistik Fibrozis

- Nijmegen Sendromu

- Leigh's Sendromu

- Pompe

- Galaktozemi

- Niemann Pick

- Otopalatodigital Sendromu

- RH uyumsuzluğu

- MTHFR

- Protrombin

- Faktör V Leyden

 

 

 

PGD yönteminin yanı sıra cinsiyet seçimi olarak da bilinen X ve Y kromozomlarının seçilmesine olanak veren başka yöntemler de mevcuttur:

MicroSort: Florsan boyama ve laser uygulama işlemlerine dayanan bir yöntemle erkek (Y) ve kız (X) spermler ayrılmaya çalışılmaktadır. Ayrılan spermler daha sonra aşılama (IUI) veya tüp bebek işlemleri için kullanıma hazır hale getirilir. Bu yöntemin başarı şansı kız çocuk için %92, erkek çocuk için %81 olarak verilmektedir. Sonuçlar ve başarı şansı açısından yanılma payı olduğu için çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Aynı zamanda bazı bilim adamları kullanılan boyama ve laser tekniğinin spermlerde başka genetik bozukluklara yol açabileceğini düşünmektedir.

Shettles Metodu: Zamanlama metodudur. Cinsiyet seçimine yardımcı olmak için çok uzun zamandır kullanılan eski bir metoddur. X(Kız) ve Y(Erkek) spermlerin hız ve dayanıklılığı farkı göze alınarak oluşturulmuştur. Kız bebek isteyenler için yumurtlama işleminden 2-4 gün önce, erkek bebek için ise yumurtlama işleminden 1 gün önce birlikte olmayı önermektedir.

Ericsson Albumin Metodu: Spermlerin özel yıkama metotlarıyla ayrıştırılması ilkesine dayanır. Bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. İstenilen cinsiyeti seçme olasılığı olarak %70 civarı verilmiştir. Olasılığın düşüklüğü nedeniyle günümüzde fazla tercih edilmemektedir.